Zamknij

Jak zaplanować plac zabaw w ogrodzie?

10:28, 09.01.2020 | materiały partnera

Zorganizowanie placu zabaw w ogrodzie to najlepszy prezent dla każdego dziecka. To nie tylko niesamowita zachęta do przebywania na świeżym powietrzu i aktywności fizycznej, ale również specjalna przestrzeń “tylko dla dzieci”. Oczywiście najmłodszych trzeba na placu zabaw pilnować, jednak im dziecko jest starsze i bardziej pragnie niezależności, tym bardziej plac zabaw może się stać dla niego namiastką “miejsca bez rodziców”. Firmy oferujące elementy placów zabaw, takie jak Kompan Polska, mają w swojej ofercie wiele różnych zabawek dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach - jak jednak odnaleźć się wśród mnóstwa możliwości i wybrać coś, co zainteresuje nasze pociechy?

Mierz siły na zamiary

Pamiętaj, że plac zabaw w ogródku nie będzie równał się z nowym placem zabaw w parku. Przede wszystkim ten publiczny plac zabaw ma obsłużyć potrzeby dużo większej liczby dzieci - o ile więc nie otwierasz przedszkola ani nie planujesz regularnie zapraszać dzieci sąsiadów z całego osiedla, nie powinieneś się porównywać z tym, co możesz zobaczyć przy szkole lub w miejskim parku.

W ogródku można zamontować kilka sprzętów - najlepiej jakąś dużą wielofunkcyjną konstrukcję z huśtawkami, drabinkami i zjeżdżalnią. Dla najmłodszych sprawdzi się również jakiegoś rodzaju domek oraz piaskownica. Ciekawym pomysłem są tzw. pajęcze sieci, czy rodzaj sznurkowych drabinek - jeśli twoje dziecko lubi wspinaczkę, warto o nich pomyśleć.

Pomyśl o przyszłości

Urządzając prywatnym przydomowy plac zabaw weź pod uwagę, że dzieci dorastają, a place zabaw nie. Podczas gdy twoje pociechy będą coraz większe, zjeżdżalnie i zamki pozostaną na zawsze w jednym rozmiarze, przez co mogą okazać się zbyt małe i niewygodne, a przez to zupełnie nieatrakcyjne dla starszych dzieci.

Są jednak sprzęty, które nigdy się nie znudzą i z których można korzystać bez względu na wiek - nawet zbuntowany nastolatek może się okazać zainteresowany placem zabaw, jeśli tylko znajdzie na nim coś dla siebie. Co na przykład? Przede wszystkim huśtawkę - prostą, ale całkiem dużą huśtawkę, którą wraz z wiekiem dziecka będzie można montować na coraz większej wysokości. Do tego drabinki, nawet najprostsze - pionowe lub w kształcie odwróconej litery V - pięciolatki będą się na nie wspinać, dziesięciolatki bić rekordy szybkości w przechodzeniu ich, a piętnastolatki będą na nich przesiadywać z kumplami - jednak każde dziecko znajdzie w nich coś dla siebie.

Zapytaj dzieci

W końcu to dla nich robisz plac zabaw, prawda? Jeśli twoje dzieci są już na tyle duże, że regularnie chodzą na place zabaw, odwiedź z nimi kilka placów i zapytaj je, co lubią najbardziej i co chciałyby mieć w domu. Jednocześnie obserwuj je bacznie: gdzie spędzają najwięcej czasu? Co je ciekawi? Gdzie bawią się same, a gdzie w dużej grupie dzieci?

Nawet jeśli twoje najstarsze dziecko jest jeszcze niemowlakiem, nie zaszkodzi wizyta na lokalnym placu zabaw w parku czy przy osiedlu: możesz tam zaobserwować, gdzie i jak bawią się dzieci. Dzięki temu wyposażysz swój plac zabaw w odpowiednie sprzęty, a nie będziesz tracił czasu na zabawki, które w ogóle nie interesują dzieci. Pamiętaj też, że w ogródku nie będzie zbyt wielu dzieci - wybieraj sprzęty, z których można swobodnie korzystać samemu.

 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop